Zpět

Minimalistické výpravy

Zimní přechod Javorníků

Pohoří Javorníky, nejjižnější část Beskyd, skýtají krásné výhledy na Vsetínské vrchy, na Moravskoslezské Beskydy, ale také na jižní Slovensko. Neopakovatelnou malebnost dodávají těmto horám roztroušené samoty a osady, které šplhají až do nejvyšších poloh. Osu pohoří tvoří asi 30 km dlouhý, málo členitý hřbet s vrcholy Kohútka (913 m), Stolečný vrch (956 m), Malý Javorník (1019 m) a nejvyšší Veľký Javorník (1071 m). A za zimního průzračného vzduchu jsou z odlesněných javornických hřebenů vidět jako na dlani rozeklané masívy Malé Fatry i divoké štíty Tater. Vychutnej si kouzlo zimy, na slunci se třpytící sněhové vločky a božský klid daleko od civilizace na netradiční zimní výpravě. A pokud si troufneš, můžeš spát venku pod nekonečnou zimní oblohou.

UKÁZAT TRASU NA MAPĚ

Termín a cena

12. 12. – 13. 12. 2020 990 Kč

Náročnost

↔ 31,4 km ↑ 1261 m ↓ 855 m

Středně náročný terén, který předpokládá přiměřenou fyzickou kondici. Měl bys zvládnout ujít 20 km denně s batohem na zádech.

Program

Zimní výpravu odstartujeme v Novém Hrozenkově v sobotu v 10:30. Vyšlápneme si kopec k hotelu Portáš, kde si můžeš dát zasloužený oběd. Po doplnění energie budeme pokračovat přes vrch Stolečný, Frňovské sedlo, Malý Javorník, rozhlednu Stratenec a nejvyšší bod naší trasy Veľký Javorník k lyžařskému středisku Kasárne, kde strávíme noc. Druhý den projdeme sedlem pod Hričovcom, kolem pomníku partyzánské brigády Jana Žižky, přes Makovský průsmyk až k pramenu Vsetínské Bečvy. To už budeme téměř v cíli – na Bumbálce, odkud nás v 16:09 odveze autobus.

Doprava

Nový Hrozenkov je dobře dostupný vlakem i autobusem. Pokud chceš přijet vlastním autem a máš volná místa, můžeš na facebookové události nabídnout ostatním spolujízdu.

Strava

Jídlo a pití je v tvé vlastní režii. Celou trasu lze teoreticky jít úplně nalehko i bez zásob jídla, protože máme po cestě několik restaurací – hotel Portáš (sobotní oběd), penzion Javorník (sobotní večeře a nedělní snídaně) a motorest na Bumbálce (pozdní nedělní oběd). Na těchto místech si můžeš doplňovat i vodu.

Nocleh

Máš rád výzvy a nevadí ti vystoupit z komfortní zóny? Disponuješ výbavou na spaní venku i v teplotách pod bodem mrazu? Tak si ji vezmi s sebou, protože noc strávíme pod širákem nebo ve stanu. Na tenhle zážitek budeš dlouho vzpomínat. A možná překonáš limity ve své vlastní hlavě, když se postavíš tváří v tvář chladu. Pro ty, kteří si na nocleh venku v mrazivém počasí netroufají, je tu varianta ubytování v teple v penzionu Javorník (v případě zájmu si lůžko zarezervuj na čísle +421948442789 nebo +421414364154).

Podrobné informace k dopravě, stravě a noclehu dostanou všichni přihlášení e-mailem přibližně týden před akcí.

Co je v ceně?

Co není v ceně?

Video

Přihláška