Zpět

Minimalistické výpravy

Sněžné jámy v Krkonoších

Když se řekne Krkonoše, většina Čechů si vybaví výšlap na Sněžku. Opravdové přírodní poklady našich nejvyšších hor se ale skrývají až za česko-polskou hranicí, na strmější a dominantněji působící severní straně. Tam najdeš i Sněžné jámy – mohutné ledovcové kary o hloubce až 215 metrů s rozpukanými žulovými stěnami, které prozkoumáme jak z ptačí, tak žabí perspektivy. Nesmí chybět dechberoucí pohledy z kraje skalnatého srázu, ale to pravé dobrodružství zažiješ teprve při sestupu hluboko do jeho útrob, kde se zrcadlí dvě ledovcová jezírka obklopená vzácnou květenou připomínající alpskou krajinu. Vychutnej si chvíle klidu v Krkonoších mimo hlavní turistickou sezónu, kdy příroda může naplno odhalit svou krásu. Díky noclehu na horské chatě a občerstvení na trase si můžeš tento výlet dát minimalisticky a nalehko.

PŘIHLÁSIT SE

Termín a cena

11. 9. – 12. 9. 2021 990 Kč

Náročnost

↔ 24,3 km ↑ 1100 m ↓ 1100 m

Středně náročný horský terén, který předpokládá přiměřenou fyzickou kondici. Měl(a) bys zvládnout ujít 20 km denně s batohem na zádech a mít odolnost proti závratím.

Program

Výpravu zahájíme na vlakovém nádraží ve Sklářské Porubě v sobotu v 10:30. První zastávkou bude vyhlídka Krucze Skały, pak projdeme kolem vodopádu Kamieńczyk a po červené turistické značce vystoupáme až k bufetu Hala Szrenicka. Přes hraniční přechod se dostaneme na cestu česko-polského přátelství, která nás zavede na Svinské kameny, Tvarožník a vrchol Violík (1472 m). Asi kilometr za Violíkem se nachází vysílač a za ním několik krásných výhledů na Sněžné jámy. Potom odbočíme dolů k ledovcovým jezerům Śnieżne Stawki a traverzem se přesuneme k horské chatě Pod Łabskim Szczytem, kde nás čeká večeře a nocleh. Druhý den po snídani budeme pokračovat na Kukułcze skały a pomalu sestoupáme do Sklářské Poruby. Odtud odjedeme vlakem ve 14:29 zpět do Česka.

Doprava

Sklářská Poruba v Polsku je dobře dostupná vlakem. Pokud chceš přijet vlastním autem a máš volná místa, můžeš na facebookové události nabídnout ostatním spolujízdu.

Strava

Jídlo a pití je v tvé vlastní režii. Celou trasu lze teoreticky jít úplně nalehko i bez zásob jídla, protože máme po cestě několik restaurací – bufet Hala Szrenicka (sobotní oběd), chata Pod Łabskim Szczytem (sobotní večeře a nedělní snídaně) a v cíli Sklářská Poruba (nedělní oběd). K dispozici bude filtrační láhev, se kterou si můžeš doplňovat vodu z řek a potoků.

Nocleh

Přespíme ve vícelůžkovém pokoji na horské chatě Pod Łabskim Szczytem ve výšce 1168 m n. m. Chata si zachovala původní atmosféru a je z ní pěkný výhled na Sklářskou Porubu. Když bude chladno, určitě oceníš i posezení u krbu se šálkem horkého čaje.

Co je v ceně?

Co není v ceně?

Mapa

Video

Zajímavosti

Sleduj událost na FB

Facebook

Přihláška

Po odeslání přihlášky se zobrazí odkaz na platební bránu, kde provedeš platbu kartou nebo převodem.