Zpět

Minimalistické výpravy

Prosiecká a Kvačianská dolina

Hluboké, úzké vápencové soutěsky zvané „tiesňavy“, impozantní vodopády vysoké až 15 metrů, malebné výhledy na Liptov a památka starých dřevených vodních mlýnů, to jsou hlavní lákadla pravděpodobně nejkrásnějších slovenských krasových roklin – Prosiecké a Kvačianské doliny. Divoké a nespoutané kaňony v hlubokých lesích Chočských vrchů ukrývají mnoho skalních stěn, věží, vývěrů a jeskyní. Typická je inverze rostlin, kdy se na dně chladných, stinných a vlhkých strží vyskytují druhy běžně rostoucí ve vysokých horských polohách. Tento působivý přírodní klenot nedaleko Liptovského Mikuláše je třeba jednoduše zažít.

Termín a cena

4. 9. – 6. 9. 2020 990 Kč

Náročnost

↔ 17,1 km ↑ 1043 m ↓ 1043 m

Poměrně nenáročný terén, kterého se průměrně zdatný člověk nemusí bát. Některá místa můžou být přístupná pouze po žebřících, skalních schodištích nebo cestách jištěných řetězy. Měl(a) bys zvládnout ujít 20 km denně s batohem na zádech a mít odolnost proti závratím.

Program

Do Liptovského Mikuláše přijedeme vlakem v pátek ve 13:37. Odtud nás místní autobus zaveze do nedalekého Prosieku, kde se ubytujeme a vyrazíme na krátkou procházku. Bude-li hezké počasí, můžeme si udělat piknik venku. V sobotu budou naše kroky směřovat k ústí Prosiecké doliny, na jejímž začátku nás čeká nejpůsobivější část – Vráta. Z křižovatky Sokol odbočíme k 15 metrů vysokému vodopádu Červené piesky a pokračujeme dále po žebřících na idylickou louku Svorad. Ráztocký vodopád a vodní mlýny Oblazy nás upozorní, že vstupujeme do pohádkového prostředí Kvačianské doliny. Jedinečný pohled do kaňonu nabídnou dvě vyhlídky – Malý Roháč a Kobyliny – a na konci doliny se s námi rozloučí „plačící“ Jánošíkova hlava. Poslední den si ještě můžeme dát kratší túru v okolí nebo jinou aktivitu podle nálady skupiny. Z Liptovského Mikuláše zpět do Česka nás rychlostí blesku dopraví vlak s odjezdem v 16:53.

Doprava

Liptovský Mikuláš je dobře dostupný vlakem. Pokud chceš přijet vlastním autem a máš volná místa, můžeš na facebookové události nabídnout ostatním spolujízdu.

Strava

Jídlo a pití je v tvé vlastní režii. Po celou dobu pobytu můžeš využívat plně vybavenou kuchyň na přípravu snídaní a večeří. Obchod s potravinami v Prosieku je otevřený pouze v sobotu dopoledne, proto si nezapomeň vzít dostatek zásob. Sobotní oběd si můžeš dát v restauraci ve Veľkém Borovém. K dispozici bude filtrační láhev, se kterou si můžeš doplňovat vodu z řek a potoků.

Nocleh

Obě noci budeme spát v chatě Monika v Prosieku. Má 3 ložnice, vlastní koupelnu, krb, wi-fi i venkovní posezení s grilem. Ubytování se platí na místě.

Podrobné informace k dopravě, stravě a noclehu dostanou všichni přihlášení e-mailem přibližně týden před akcí.

Co je v ceně?

Co není v ceně?

Mapa

Video

Zajímavosti

Přihláška