Zpět

Minimalistické výpravy

Prosiecká a Kvačianská dolina

Hluboké, úzké vápencové soutěsky zvané „tiesňavy“, impozantní vodopády vysoké až 15 metrů, malebné výhledy na Liptov a památka starých dřevených vodních mlýnů, to jsou hlavní lákadla pravděpodobně nejkrásnějších slovenských krasových roklin – Prosiecké a Kvačianské doliny. Divoké a nespoutané kaňony v hlubokých lesích Chočských vrchů ukrývají mnoho skalních stěn, věží, vývěrů a jeskyní. Typická je inverze rostlin, kdy se na dně chladných, stinných a vlhkých strží vyskytují druhy běžně rostoucí ve vysokých horských polohách. Tento působivý přírodní klenot nedaleko Liptovského Mikuláše je třeba jednoduše zažít.

UKÁZAT TRASU NA MAPĚ

Termín a cena

26. - 28. října 2019 990 Kč

Náročnost

↔ 16,6 km ↑ 925 m ↓ 925 m

Poměrně nenáročný terén, kterého se průměrně zdatný člověk nemusí bát. Některá místa můžou být přístupná pouze po žebřících, skalních schodištích nebo cestách jištěných řetězy. Měl bys zvládnout ujít 20 km denně s batohem na zádech a mít odolnost proti závratím.

Program

Do Liptovského Mikuláše přijedeme vlakem v sobotu ve 13:37. Odtud nás místní autobus zaveze do nedalekých Kvačan, kde se ubytujeme a vyrazíme po stopách předků do bývalé keltské osady. Bude-li hezké počasí, můžeme si udělat piknik venku. V neděli budou naše kroky směřovat k ústí Prosiecké doliny, na jejímž začátku nás čeká nejpůsobivější část – Vráta. Z křižovatky Sokol odbočíme k 15 metrů vysokému vodopádu Červené piesky a pokračujeme dále po žebřících na idylickou louku Svorad. Ráztocký vodopád a vodní mlýny Oblazy nás upozorní, že vstupujeme do pohádkového prostředí Kvačianské doliny. Jedinečný pohled do kaňonu nabídnou dvě vyhlídky – Malý Roháč a Kobyliny – a na konci doliny se s námi rozloučí „plačící“ Jánošíkova hlava. Poslední den si ještě můžeme dát kratší túru v okolí nebo jinou aktivitu podle nálady skupiny. Z Liptovského Mikuláše zpět do Česka nás rychlostí blesku dopraví Pendolino s odjezdem v 16:53.

Doprava

Liptovský Mikuláš je dobře dostupný vlakem. Pokud bys chtěl přijet vlastním autem a máš volná místa, můžeš na facebookové události nabídnout ostatním spolujízdu.

Strava

Jídlo a pití je v tvé vlastní režii. V apartmánu máme kuchyň na přípavu snídaní a večeří. Obchod s potravinami v Kvačanech je o víkendu zavřený, proto si nezapomeň vzít dostatek zásob. Nedělní oběd si můžeš dát v restauraci ve Veľkém Borovém. K dispozici bude filtrační láhev, se kterou si můžeš doplňovat vodu z řek a potoků.

Nocleh

Obě noci budeme spát v penzionu Vilka Tkáč v Kvačanech. Osmilůžkový apartmán nabízí zázemí pro grilování, sdílenou kuchyň, ledničku, terasu, společný salonek a wi-fi. Ubytování se platí na místě.

Podrobné instrukce k dopravě, stravě a noclehu pošleme e-mailem všem přihlášeným přibližně 2 týdny před akcí.

Co je v ceně?

Co není v ceně?

Video

Další informace

Přihláška