Lesní stezka Labské pískovce

Čtyřdenní přeshraniční trek po stezkách Saského Švýcarska na levém břehu Labe. Tato krajina je známá hlubokými lesy, bizarními skalními útvary, dechberoucími výhledy a idylickou pěší trasou „Forststeig Elbsandstein“ vedoucí převážně po lesních pěšinách, cestách a svážnicích přes dvanáct mohutných stolových hor. Umožňuje jedinečný prožitek přírody daleko od lidských obydlí, podobně jako skandinávské a novozélandské treky. Na trase se nachází jednoduše vybavené trekové chaty, bivakovací místa s přístřešky a jeskyně, kde je možné přenocovat. Saské Švýcarsko je právem považováno za ráj dobrodruhů – nejen díky tomu, že je z Čech velmi dobře dostupné a doslova na dosah ruky. Využij velikonočních svátků, uteč od všedních povinností a ponoř se do klidu a harmonie na osamělých vrcholcích, mezi divokými skalními průrvami a v rozsáhlých lesích, kde téměř nepotkáš člověka.

Celá stezka má přes 100 km, my půjdeme zkrácenou čtyřdenní trasu o délce 67 km.

Cena této výpravy je dobrovolná. Na konci se rozhodneš, jaký příspěvek dáš.

PŘIHLÁSIT SE

Termín a cena

7. 4. – 10. 4. 2023 0 Kč

Náročnost

↔ 67 km ↑ 2242 m ↓ 2222 m ⌀ 17 km denně

Středně náročný terén, který předpokládá přiměřenou fyzickou kondici. Některá místa můžou být přístupná pouze po žebřících, skalních schodištích nebo cestách jištěných řetězy. Měl(a) bys zvládnout ujít 20 km denně s batohem na zádech a mít odolnost proti závratím.

Program

1. den

Výpravu odstartujeme v pátek kolem poledne na nádraží v Bad Schandau kousek za česko-německou hranicí. Projdeme první úsek lesní stezky vedoucí vzhůru ke stolovým horám Kleinhennersdorfer Stein, Papststein a Gohrisch. Pokračovat budeme přes skalní útvar Petrichs Felsen k nenápadnému kopci Quirl, kde přenocujeme v jedné z loupežnických jeskyní.

2. den

Další den nás čeká nespočet kouzelných skalních útvarů a vyhlídek. Sejdeme do údolí Biela a pak zase vystoupáme nad obec Nikolsdorf, kde se ztratíme ve skalním labyrintu. Když najdeme cestu ven, méně známé hory Bernhardstein a následně Lampertstein nás nasměrují k panoramatickým výhledům na celou oblast. Načerpáme síly a zregenerujeme těla spánkem na krásném přírodním bivakovacím místě pod vrcholem Spitzstein.

3. den

Následující den nesmíme minout horu Katzfels a známou vyhlídku Schneebergblick. Opustíme bizarní skalnatý svět a pokračujeme přes chatu Rotsteinhütte po starých hraničních cestách k mostu Alte Flößerbrücke a idylickému jezírku Taubenteich. Poslední noc strávíme v chatě Grenzbaude.

4. den

Přes nejvyšší vrchol německé části Děčínské vrchoviny Großer Zschirnstein dojdeme tichými lesy do údolí Klopotského potoka. Odtud je to jen pár kilometrů k vlakovému nádraží Schöna, kde trek zakončíme a vyrazíme do svých domovů.

Doprava

Saské Švýcarsko je dobře dostupné vlakem. Pokud chceš přijet vlastním autem a máš volná místa, můžeš na facebookové události nabídnout ostatním spolujízdu.

Strava

Jídlo a pití je v tvé vlastní režii. Potraviny nelze v průběhu výpravy dokupovat, proto si nezapomeň vzít dostatek zásob. První den je možnost dát si pozdní oběd v restauraci na Papststeinu. U lesních chat a bivaků se dá večer rozdělat oheň a jídlo připravit na něm. K dispozici bude filtrační láhev, se kterou si můžeš doplňovat vodu z řek a potoků.

Nocleh

První noc přespíme v jeskyni. Druhou noc strávíme na bivakovacím místě organizace Sachsenforst (poplatek 5 €), které je vybavené přístřeškem s posezením a kompostovací toaletou. Třetí noc máme na trekové chatě (poplatek 10 €), spí se na dřevěné podložce nebo na půdě. Na chatě je společenská místnost s kamny na dřevo, půda na spaní, posezení uvnitř i venku a kompostovací toaleta. Není zde elektřina ani pitná voda (pouze užitková).

Budeš potřebovat spacák, karimatku a ochranu před deštěm (stan, přístřešek nebo žďárák). Teoreticky se dá výprava zvládnout i bez přístřešku jen se spacákem a karimatkou, na bivakovacím místě pod Spitzsteinem je však krytý prostor jen pro několik osob a může být obsazený jinou turistickou skupinou.

Co je v ceně?

Co není v ceně?

Mapa

Video

Zajímavosti

Sleduj událost na FB

Facebook

Přihláška