Zpět

Minimalistické výpravy

Lesní stezka Labské pískovce

Čtyřdenní trek po lesních stezkách Saského Švýcarska, které se rozkládá na levém břehu Labe. Krajina je známá hlubokými lesy, bizarními skalními útvary a dechberoucími výhledy. Trasa vede převážně po lesních pěšinách, cestách a svážnicích přes dvanáct mohutných stolových hor a umožňuje jedinečný prožitek lesa daleko od lidských obydlí, podobně jako skandinávské a novozélandské treky. Na trase se nachází bivakovací místa s ochrannými přístřešky, kde je možné přenocovat. Saské Švýcarsko je právem považováno za ráj dobrodruhů – nejen díky tomu, že je z Čech velmi dobře dostupné a doslova na dosah ruky.

Celá Lesní stezka Labské pískovce (Forststeig Elbsandstein) má přes 100 km, my půjdeme zkrácenou čtyřdenní trasu o délce 63 km.

Termín a cena

připravuje se 990 Kč

Náročnost

↔ 62,7 km ↑ 2169 m ↓ 2187 m ⌀ 16 km denně

Středně náročný terén, který předpokládá přiměřenou fyzickou kondici. Některá místa můžou být přístupná pouze po žebřících, skalních schodištích nebo cestách jištěných řetězy. Měl bys zvládnout ujít 20 km denně s batohem na zádech a mít odolnost proti závratím.

Program

Vyrazíme ve čtvrtek vlakem v 8:51 z Prahy do stanice Schöna. Projdeme první úsek stezky přes nejvyšší vrchol německé části Děčínské vrchoviny Großer Zschirnstein až k bivakovacímu místu Taubenteich. Následující tři dny nás čeká nespočet kouzelných skalních útvarů a vyhlídek, především známý Schneebergblick a Panoramablick. Ztratíme se ve skalním labyrintu u obce Nikolsdorf a když najdeme cestu ven, dvě majestátní stolové hory Gohrisch a Papststein nás nasměrují k vlakovému nádraží v Bad Schandau. Předpokládaný návrat do Prahy je v neděli kolem šesté večer.

Doprava

Saské Švýcarsko je dobře dostupné vlakem. Pokud bys chtěl přijet vlastním autem a máš volná místa, můžeš na facebookové události nabídnout ostatním spolujízdu.

Strava

Jídlo a pití je v tvé vlastní režii. Potraviny není možné během výpravy dokupovat, proto si nezapomeň vzít dostatek zásob. První den využijeme k přípravě večeře ohniště, poslední den máš možnost si koupit oběd v bistru na Papststeinu. K dispozici bude filtrační láhev, se kterou si můžeš průběžně doplňovat vodu z řek a potoků.

Nocleh

Celou výpravu budeme spát ve volné přírodě. Budeš potřebovat spacák, karimatku a ochranu před deštěm (stan, přístřešek nebo žďárák). První dvě noci strávíme na bivakovacích místech organizace Sachsenforst (poplatek 5 €), které jsou vybavené přístřeškem s posezením a kompostovací toaletou. Poslední noc přespíme v jeskyni.

Podrobné informace k dopravě, stravě a noclehu dostanou všichni přihlášení e-mailem přibližně týden před akcí.

Co je v ceně?

Co není v ceně?

Mapa

Video

Další informace

Přihláška